Laserové ošetření žil je minimálně invazivní. Na rozdíl od dřívějších způsobů léčby křečových žil, jako je ligace a stripování, léčba žil, která využívá lasery, nevyžaduje celkovou anestezii. U velmi malých žilek se používá laser vně. Větší žíly vyžadují zavedení laserového vlákna do žíly. Obvykle se pro tento výkon kombinuje lokální anestezie a mírné sedativum, v obou případech můžete cítit tlak, ale nikoliv bolest.
Může se objevit určité nepohodlí, ale laserová léčba žil je mnohem méně bolestivá než jiné možnosti, které by mohly být použity nebo které byly použity v minulosti. Tento druh procedury je také účinný přibližně z 94%, takže je velmi dobrá šance, že vaše křečové žíly nebude nutné znovu léčit jiným typem procedury.
Jedním z vedlejších účinků laserové operace křečových žil jsou modřiny, kterých si můžete všimnout v prvních hodinách nebo v několika následujících dnech po léčbě. Obvykle se nejedná o závažný problém a modřiny zmizí sámy od sebe. Vaše kůže se může v oblasti kolem ošetřovaného místa jevit jako změněná a v tomto místě existuje také možnost popálení kůže. Obvykle nejsou popáleniny závažné a nezpůsobují bolesti. Chvíli mohou být nepříjemné, dokud se nezahojí. Pohled na obrázky před a po vám mohou pomoci pochopit, jak bude ošetřovaná oblast vypadat při hojení a po úplném vyléčení.
Při jakémkoli lékařském zákroku byste měli vždy úzce spolupracovat (dodržovat jeho doporučení) se svým lékařem a laserové ošetření žil není výjimkou. Většina pacientů má otázky a váš lékař by je měl zodpovědět, ať už jsou ohledně postupu nebo doby hojení. Pokud podstoupíte laserové ošetření pouze na kůži (týká se metličkových žilek), obvykle se budete moci okamžitě vrátit ke svým běžným činnostem. Endovenózní laserové ošetření, které využívá laserové vlákno zavedené do žíly, bude ve většině případů vyžadovat používání kompresních punčoch po dobu jednoho týdne. Váš lékař vám může poskytnout další informace a pro dosažení nejlepšího výsledku byste měli vždy dodržovat jeho pokyny.
Existuje mnoho různých typů léčby křečových žil. Někteří lidé se rozhodnou pro operaci, zatímco jiní volí přirozenou cestu s domácími prostředky. Ale existuje ještě jedna stále oblíbenější možnost: laserové ošetření.
Zájem o laserové ošetření pavoučích a křečových žil roste a v závislosti na závažnosti žil lze s tímto ošetřením dosáhnout úžasných výsledků. Laserové ošetření uvolňuje tlak z křečových žil a lasery mohou být velmi účinné při léčbě krevních cév, které jsou odolné vůči skleroterapii, typicky žil o průměru menším než 1-2 mm.
CO JE LASEROVÁ LÉČBA ŽÍL? Laserová léčba křečových žil je minimálně invazivní procedura, která využívá vysoce intenzivní světlo k destrukci žilní tkáně. Je to bezpečná a účinná alternativa k tradiční léčbě, jako je chirurgie nebo skleroterapie (injekce). Lasery se používají k léčbě křečových žil a pavoučích žil již mnoho let, a to s velkým úspěchem.
HISTORIE LASEROVÉ LÉČBY ŽÍL Laserová léčba pavoučích a křečových žil existuje již poměrně dlouho. V počátcích laserové léčby žil byly k dispozici pouze chirurgické lasery. Ty byly dostatečně silné, aby zničily problémové žíly, ale byly také velmi invazivní a měly vysoké riziko vedlejších účinků.
První významné laserové terapie se nazývaly pulzní dye lasery (PDL) a byly vyvinuty na konci 80. let 20. století. Za posledních deset let se různé verze, které používaly delší vlnové délky, výrazně zlepšily a přinesly lepší výsledky. Klíčem k úspěšné laserové terapii je využití vlnových délek, které jsou lépe absorbovány krevní cévou.
S příchodem nové technologie jsou nyní k dispozici bezpečnější a účinnější lasery, které lze použít k léčbě pavoučích a křečových žil. Tyto novější lasery, jako je Nd:YAG laser, jsou mnohem méně invazivní a mají velmi nízké riziko nežádoucích účinků.
JAK FUNGUJE LASEROVÁ LÉČBA? Laserové ošetření pavoučích žilek a křečových žil funguje tak, že do postižené oblasti dodává vysoce intenzivní světlo. Toto světlo je absorbováno krví v žilách, což vede k jejich zahřátí a následnému kolapsu. Ošetřená žíla postupně odezní.
Laserové ošetření je minimálně invazivní zákrok, který lze provést v ordinaci lékaře. Celý proces obvykle trvá méně než hodinu a většinou se můžete ihned po ošetření vrátit ke svým běžným aktivitám. Laserové ošetření je velmi účinný způsob, jak odstranit problémové žíly s minimálním rizikem nežádoucích účinků.
Lékaři volí typ vlnové délky a její trvání na základě posouzení velikosti a typu žíly, která má být léčena; čím hlubší je žíla, tím delší musí být vlnová délka pro její proniknutí. Většina pacientů, kteří podstoupí laserové ošetření křečových žil, nepociťuje žádnou bolest. Není tedy třeba užívat léky a často menší žíly zmizí okamžitě, zatímco u větších trvá nějakou dobu, než odezní.
TYPY LASEROVÝCH TECHNIK Laserová ablace Jednoduché laserové ošetření se provádí na vnější straně kůže k léčbě menších pavoučích žilek a křečových žil. K nasměrování laseru na kůži se používá malé ruční zařízení. Teplo z laseru způsobuje kolaps a nakonec vyblednutí cévy.
Endovenózní laserová terapie (EVLT) Tento typ laserového ošetření se používá k léčbě větších křečových žil, které jsou hlouběji pod kůží. Malým řezem v kůži se do žíly zavede tenké vlákno. Laser se pak používá k zahřátí a zničení žíly zevnitř. Tato laserová ošetření jsou mnohem méně bolestivá než invazivní operace, jako je odstraňování žil, a mají mnohem kratší dobu rekonvalescence.
ODSTRANĚNÍ ŽÍL NA OBLIČEJI Nohy nejsou jedinou oblastí, kde mohou pavoučí žíly vystoupit na povrch; je zcela běžné, že se na obličeji objevují pavoučí žíly a prasklé kapiláry. Laserové ošetření je nejběžnější a doporučovaná metoda léčby pavoučích žilek na obličeji a zarudnutí, což je méně zastrašující než injekční aplikace. Obličejové pavoučí žíly mohou být také extrémně malé, takže skleroterapeutické injekce nejsou možné. V takových případech se laserové ošetření stává nejlepší a někdy i jedinou dostupnou možností.
VÝHODY LASERU Laserová léčba pavoučích a křečových žil nabízí oproti jiným léčebným metodám mnoho výhod.
Minimálně invazivní Jedná se o minimálně invazivní postup s velmi malým rizikem vedlejších účinků. Laserové ošetření lze provést v ordinaci lékaře bez nutnosti anestezie a ihned poté se můžete vrátit ke svým běžným činnostem. U jiných, invazivnějších žilních zákroků může být nutné šití a nošení kompresivních obvazů, aby se zabránilo vzniku modřin.
Rychlá doba zotavení Po zákroku není vyžadován žádný čas na rekonvalescenci. Můžete se okamžitě vrátit ke svým běžným činnostem. Díky novým laserům dochází k minimálnímu nebo žádnému poškození okolních tkání, což znamená menší bolest. U jiných postupů, jako je podvázání žil a stripping, může doba zotavení trvat 2-3 týdny.
Precizní ošetření Laserové ošetření je velmi přesné. Lékař se může zaměřit na specifické pavoučí a křečové žíly a ponechat okolní tkáň bez poškození. Laserový paprsek, který je emitován, je velmi malý a lze jej zaměřit přesně na samotnou žílu.
Bezpečné pro všechny typy pleti Díky technologickému pokroku lze laserové ošetření použít na všechny typy pleti. Nehrozí zjizvení ani změny pigmentace. Laserové ošetření je také bezpečný a účinný způsob, jak zničit problémové žíly.
Efektivní Laserové ošetření je účinné při ničení problémových žil, zatímco zdravé tkáně zůstávají bez poškození. Je to bezpečný a účinný způsob, jak se zbavit pavouků a křečových žil. Jiné žilní postupy jsou mnohem invazivnější a dosahují podobných výsledků. Vysoce intenzivní světlo z laseru proniká hluboko do kůže a způsobuje kolaps a mizení krevních cév.
Rychlé ošetření Ošetření je poměrně rychlé a jednoduché, většina procedur trvá méně než hodinu. Konečně, laserové ošetření má vysokou úspěšnost a může trvale odstranit žíly.
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY LASEROVÉHO OŠETŘENÍ Laserové ošetření je minimálně invazivní zákrok s velmi malým rizikem nežádoucích účinků. Nejčastějším vedlejším účinkem je dočasné zarudnutí kůže, které obvykle odezní během několika hodin. Po zákroku není nutná žádná doba pro rekonvalescenci a můžete se okamžitě vrátit ke svým běžným činnostem.
Laserová léčba křečových žil
Laser je vysoce soustředěný paprsek světla, který může lékař použít k léčbě varikózních žil. Teplo z laseru poškozuje žílu a vytváří jizvu, která žílu uzavírá. Uzavřená žíla poté ztrácí zdroj krve a odumírá. Během jednoho až dvou let pravděpodobně žíla zmizí.
Jednoduchá laserová léčba
Jednoduchá laserová léčba se provádí na vnější straně pokožky. Lze jí léčit pavoučí žíly a drobné křečové žíly těsně pod povrchem kůže. Obvykle je potřeba více než jedno laserové sezení, které jsou naplánované každých 6 až 12 týdnů, jak předepsal lékař. Pokud máte špatný krevní oběh vyživující tyto drobné žilky, je nutné nejprve ošetřit větší “živitelskou” žílu chirurgicky, endovenózní laserovou nebo radiofrekvenční léčbou, popř. skleroterapií.
Endovenózní laserové ošetření
Endovenózní laserové ošetření dokáže léčit větší křečové žíly na nohou. Laserové vlákno se vede tenkou hadičkou (katétrem) do žíly. Během toho lékař sleduje žílu na duplexním ultrazvuku. Laser je méně bolestivý než podvázání a stripování žil a má kratší dobu zotavení. Pro laserové ošetření je potřeba místní anestézie nebo lehké sedativum. Pro ligaci a stripování slouží všeobecná anestézie, která pacienta uspává.
Co čekat
Po ošetření budete moci chodit a zotavení je obvykle krátké. Po jednoduchém laserovém ošetření se pravděpodobně budete moci vrátit ke svému běžnému dennímu režimu.
Po endovenózním laserovém ošetření budete muset nosit kompresní punčochy 1 týden nebo déle. K dalšímu sledování lékař použije duplexní ultrazvuk, aby se ujistil, že je žíla uzavřena.
Proč se to dělá
Jednoduchá laserová léčba se provádí u drobných žilek a drobných křečových žilek. Toto je někdy druhý léčebný krok poté, co byla větší křečová žíla ošetřena operací, endovenózní laserovou nebo radiofrekvenční léčbou nebo skleroterapií.
Endovenózní laserová léčba se používá k uzavření větší křečové žíly místo chirurgického zákroku k jejímu odstranění.
Jak dobře to funguje
Jednoduchá laserová léčba: Za posledních 20 let se tento typ laserového ošetření stal zcela bezpečným a účinným.
Endovenózní laserové ošetření: Endovenózní laserové ošetření uzavírá žíly asi 94krát ze 100. Nefunguje to asi 6krát ze 100.
Pokud endovenózní laserová léčba neuzavře žílu, bude nutné druhé ošetření. V závislosti na dostupnosti v vaší oblasti můžete mít na výběr mezi jiným laserovým ošetřením, radiofrekvenčním ošetřením nebo skleroterapií. V některých případech se může doporučit operace žíly.
Pro co nejvyšší šanci na úspěch se ujistěte, že váš lékař má bohaté zkušenosti s endovenózním laserem.
Rizika Nežádoucí účinky laserového ošetření zahrnují:
Spálení kůže. Změny zbarvení kůže. Pocit pálení, bolesti nebo bodání po zotavení z nervového poškození (méně pravděpodobné než po operaci stripování žíly). Malá nebo velká krevní sraženina v žíle nebo hluboké žíle (méně pravděpodobné než po operaci stripování žíly). Čím více zkušeností má váš lékař s laserem, tím menší je pravděpodobnost rizika. Porozprávejte se se svým lékařem o frekvenci výskytu těchto nežádoucích účinků v jeho či její praxi.
Co je endovenózní laserová operace křečových žil? Endovenózní laserová operace křečových žil je zákrok, který využívá teplo z laseru k redukci křečových žil. Křečové žíly jsou oteklé, vypouklé žíly, které se často vyskytují na stehnech nebo lýtkách. Laser je zařízení, které vysílá tenký paprsek záření ve formě světla.
Laserová operace uzavírá a zmenšuje křečové žíly a způsobuje vznik jizvy v cévě. Tím se žíla utěsní. Krev pak protéká jinými blízkými žilami.
Proč bych mohl potřebovat endovenózní laserovou operaci křečových žil? Váš poskytovatel zdravotní péče může navrhnout laserovou operaci, pokud jsou vaše křečové žíly bolestivé nebo červené a oteklé (zanícené). Laserová operace může být také doporučena, pokud je kůže na křečových žilách podrážděná.
Křečové žíly nejsou obvykle vážným zdravotním problémem, ale mohou bolet. Také se vám nemusí líbit jejich vzhled.
Jaká jsou rizika endovenózní laserové operace křečových žil? Všechny operace mají určitá rizika. Některá možná rizika laserové operace křečových žil zahrnují:
Infekci Bolest nad žílou Krvácení Modřiny Poškození nervu Zarudnutí nebo otok (zánět) žíly Krevní sraženiny Změny barvy kůže na ošetřované žíle Popáleniny V závislosti na vašem celkovém zdravotním stavu můžete mít i další rizika. Nezapomeňte si před operací promluvit se svým poskytovatelem zdravotní péče o jakýchkoli obavách, které máte.
Jak se připravit na endovenózní laserovou operaci křečových žil? Váš poskytovatel zdravotní péče vám vysvětlí postup. Zeptejte se ho na jakékoli otázky týkající se postupu. Můžete být požádáni, abyste podepsali formulář souhlasu, který dává svolení k provedení postupu. Pečlivě si formulář přečtěte a pokud vám něco není jasné, zeptejte se. Váš poskytovatel zdravotní péče položí otázky týkající se vaší zdravotní historie. Může vám také provést fyzickou zkoušku. Je to proto, abyste se před zákrokem ujistili, že jste v dobrém zdravotním stavu. Můžete také potřebovat krevní testy a další diagnostické testy. Informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud máte v anamnéze poruchy krvácení. Informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud užíváte léky na ředění krve, aspirin, ibuprofen nebo jiné léky, které ovlivňují srážlivost krve. Možná budete muset tyto léky před zákrokem přestat užívat. Informujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud jste citliví nebo alergičtí na jakékoli léky, latex, pásky, kontrastní barviva a anestetické léky (místní i celkové). Informujte svého poskytovatele zdravotní péče o všech lécích, které užíváte. To zahrnuje jak volně prodejné léky, tak léky na předpis. Obsahuje také vitamíny, bylinky a další doplňky. 8 hodin před zákrokem nesmíte jíst ani pít. To často znamená žádné jídlo ani pití po půlnoci. Můžete mít léky, které vám pomohou uvolnit se (sedativum). Zajistěte, aby vás po proceduře někdo odvezl domů. Váš poskytovatel zdravotní péče pro vás může mít jiné pokyny.
Co se děje při endovenózní laserové operaci křečových žil? Tento postup nevyžaduje pobyt v nemocnici. Může to být provedeno v kanceláři vašeho poskytovatele zdravotní péče. Procedura obvykle trvá méně než hodinu. Pravděpodobně můžete jít domů ve stejný den. Přineste si volné oblečení na sebe hned po operaci.
Obecně se endovenózní laserová operace křečových žil řídí tímto procesem:
Převléknete se do nemocničního pláště a lehnete si na vyšetřovací stůl. Stůl může být během procedury nakloněn v různých polohách. Během operace vám mohou být poskytnuty speciální brýle na ochranu vašich očí před laserovým světlem. Váš poskytovatel zdravotní péče znecitliví oblast, kde bude zavedena hadička nebo katétr do žíly. Váš poskytovatel zdravotní péče vám také podá injekci nebo injekci znecitlivujícího léku po celé délce žíly, která bude léčena. Váš poskytovatel zdravotní péče použije Dopplerův ultrazvukový přístroj ke kontrole žíly před a během procedury. Tento proces využívá zvukové vlny k vytvoření obrazu žíly na obrazovce počítače. Váš poskytovatel zdravotní péče provede malý řez ve vaší kůži a zavede katétr. Katétr bude veden do křečové žíly. Do katétru se zavede laserové vlákno. Jak váš poskytovatel zdravotní péče pomalu vytahuje katétr, laser zahřeje délku žíly. Žíla se uzavře a měla by se nakonec zmenšit. Procedura obvykle trvá méně než hodinu. Řez, kam byl zaveden katétr, bude pravděpodobně dostatečně malý, že nebudete potřebovat stehy. Na místo bude umístěn obvaz.
Co se stane po endovenózní laserové operaci křečových žil? Hned po zákroku budete vyzváni k chůzi, a to asi 30 až 60 minut.
Vaše noha může mít nějaké modřiny. Modřiny by měly zmizet asi do 2 týdnů.
Po operaci vás bude muset někdo odvézt domů.
Doma Poté, co se vrátíte domů, nezapomeňte postupovat podle pokynů svého poskytovatele. Může vám být řečeno:
Umístěte na oblast ledový obklad vždy na 15 minut, abyste snížili otok. Každý den kontrolujte místa řezu. Je normální vidět na obvazu světle růžovou tekutinu. Udržujte místa řezu mimo vodu po dobu 48 hodin. Možná budete muset udělat koupel houbou, dokud nebudou obvazy odstraněny. Noste kompresní punčochy několik dní nebo týdnů, pokud je to doporučeno. Tyto punčochy jemně stlačují vaše nohy. To pomáhá předcházet otokům nohou. Může také pomoci zabránit srážení nebo hromadění krve. Neseďte ani neležte po dlouhou dobu. Při sezení mějte zvednutou nohu. Nestůjte po dlouhou dobu. Procházejte se asi 3x denně vždy 10 až 20 minut. Dělejte to po dobu 1 až 2 týdnů. Buďte aktivní, ale neběhejte, neskákejte ani nezvedejte těžké věci po dobu 1 až 2 týdnů. Po dobu 1 až 2 týdnů si nedávejte horké koupele. Pokud jde o léky, nezapomeňte:
Užívejte volně prodejné léky proti bolesti podle potřeby a pouze v případě, že vám to doporučí váš poskytovatel zdravotní péče. Některé léky mohou zvýšit krvácení. Zeptejte se svého poskytovatele zdravotní péče, kdy bude bezpečné znovu užívat léky na ředění krve, pokud jste je přestali užívat kvůli operaci. Váš poskytovatel zdravotní péče vám možná bude chtít provést vyšetření při následné návštěvě. Může použít ultrazvuk, aby se ujistil, že laserový postup funguje.
Zavolejte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud máte:
Známky infekce v ošetřované oblasti, jako je zarudnutí, teplo nebo tekutina vytékající z řezu. Otok, který se zhoršuje, nebo nový otok. Jakoukoli bolest, která vám brání ve vašich běžných činnostech. Váš poskytovatel zdravotní péče vám může poskytnout další pokyny v závislosti na vaší situaci.
Další kroky Než souhlasíte s testem nebo postupem, ujistěte se, že víte:
Název testu nebo procedury. Důvod, proč podstupujete test nebo proceduru. Jaké výsledky očekávat a co znamenají. Rizika a přínosy testu nebo postupu. Jaké jsou možné vedlejší účinky nebo komplikace. Kdy a kde máte mít test nebo proceduru. Kdo provede test nebo postup a jakou má tato osoba kvalifikaci. Co by se stalo, kdybyste test nebo postup neměli. Jakékoli alternativní testy nebo postupy k zamyšlení. Kdy a jak získáte výsledky. Komu zavolat po testu nebo postupu, pokud máte otázky nebo problémy. Kolik budete muset zaplatit za test nebo proceduru.