Často kladené dotazy / FAQ


Zde najdete nejčastěji kladené dotazy a odpovědi na ně. Pokud máte další otázky, využijte formulář níže.
Za jak dlouho po sklerotizaci žíly zmizí?
Doba, kdy žíla po sklerotizaci úplně zmizí, se může lišit. To závisí na velikosti a typu žíly, která byla léčena, i na individuální reakci těla na léčbu. Obecně platí, že malé žilky (metličky) mohou zmizet během několika týdnů až měsíců. Větší křečové žíly mohou zcela zmizet až za několik měsíců (u opravdu velkých a rozsáhlých křečových žil to může být i rok). Je důležité mít na paměti, že skleroterapie je obvykle účinná, ale výsledky se mohou lišit a některé žíly mohou vyžadovat více než jednu léčbu.
Jak dlouho trvá rekonvalescence po laserové operaci křečových žil?
Doba rekonvalescence po laserové operaci křečových žil se může lišit v závislosti na individuálních faktorech, ale obecně lze očekávat návrat do normálních aktivit již za 1-2 dny. Noha může být obvázána nebo v kompresní punčoše (obvazu) po dobu 1-2 týdnů. Může být doporučeno vyhnout se intenzivnímu cvičení po dobu přibližně 2 týdnů. Mírné modřiny nebo otoky mohou trvat 1-3 týdny. K plnému uzdravení a finálnímu výsledku může dojít za 6-12 týdnů. Tyto časové rámce jsou průměrné a mohou se lišit v závislosti na různých faktorech, jako je věk, celkový zdravotní stav, konkrétní typ zákroku atp.
Jak se chovat po sklerotizaci?
Aby bylo docíleno nejlepšího možného výsledku, po sklerotizaci je důležité dodržovat několik zásad. Pokud máte doporučeno nosit kompresní punčochy nebo obinadlo, tak to bezezbytku dodržujte. Pokud možno, vyhněte se sedění a stání po dlouhé doby. Pravidelná chůze vám bude nejspíše doporučena, tak se držte doporučení. Vyhýbejte se horkým koupelím, saunám a soláriím. Zkuste se vynechat i fyzicky náročné aktivity, jako je zvedání břemen nebo intenzivní cvičení. Dodržujte veškeré pokyny svého lékaře nebo zdravotnického personálu a neřiďte se tím co najdete na internetu. Každý z vás má individuální potřeby a doporučení, které se mohou lišit od těchto obecných rad. Pokud cítíte bolest, otok nebo zarudnutí kolem místa vpichu, informujte o tom svého lékaře.
Jak odstranit křečové žíly?
Křečové žíly jsou častým problémem mnoha lidí a existují různé způsoby, jak je odstranit. Jsou zde jak konzervativní přístupy, tak chirurgické zákroky. Než se rozhodnete pro jakoukoli metodu, je důležité poradit se s lékařem nebo specialistou na žilní onemocnění. Konzervativní metody zahrnují změny životního stylu a léčby, které pomáhají zmírnit příznaky křečových žil bez chirurgického zákroku. Patří sem nošení kompresních punčoch (kompresní punčochy vyvíjejí tlak na vaše nohy a pomáhají vašim žilám a nohám lépe cirkulovat krev), cvičení (pravidelné cvičení může pomoci zlepšit krevní oběh v nohách a snížit bolest a obtíže způsobené křečovými žilkami), změna stravy (konzumace dietních potravin bohatých na vlákninu a málo soli může pomoci snížit otoky způsobené křečovými žilkami). Pokud konzervativní metody nepomáhají nebo pokud jsou křečové žíly vážným problémem, může být jediné řešení chirurgický zákrok a ten může zahrnovat skleroterapii (toto je nejčastěji používaná léčba pro křečové žíly - při tomto postupu lékař vstřikne speciální roztok do žíly, který způsobuje její ztenčení a postupné zmizení), laserová terapie (tato metoda používá silné světlo laseru k uzavření a odstranění žíly), chirurgické odstranění (v některých případech není jiná možnost).
Jaké jsou metody pro odstranění křečových žil?
Popsali jsme si je v odpovědi na otázku výše.
Jaká jsou rizika sklerotizace žil?
Přestože je sklerotizace považována za bezpečný zákrok, stejně jako kterýkoliv jiný, i tento má svá potenciální rizika. Tato mohou zahrnovat alergické reakce na použité látky, barevné změny v kůži nebo pigmentaci, nevzhledné jizvy nebo stálé modřiny, tvorba krevních sraženin, neúčinnost léčby (což může vést k opakování zákroku), bolest nebo nepohodlí v místě léčby, možnost infekce.
Jak probíhá sklerotizace
Ve zkratce: nejprve lékař provede důkladné vyšetření a rozhodne, které cévy jsou vhodné pro sklerotizaci. Po přípravě pacienta a postižené oblasti lékař zavede jehlu do postižené cévy a injektuje do ní sklerotizační látku. Tato látka způsobí zánik cévy, čímž zastaví průtok krve. Po sklerotizaci se na místo aplikace nanesou kompresivní obvazy nebo punčochy, které pomáhají udržovat cévy uzavřené a zlepšují hojení. Po několika týdnech nebo měsících postupně dojde k úplnému zániku léčené cévy.
Jak dlouho trvá sklerotizace?
Tento léčebný proces může trvat různě dlouho, v závislosti na konkrétních okolnostech. Obecně lze říci, že jedno sezení trvá přibližně 15 až 30 minut. Někdy může být potřebných více sezení pro dosažení optimálních výsledků. Každý pacient je jedinečný, takže je důležité konzultovat specifika s lékařem.
Jak dlouho nosit kompresní punčochy po operaci křečových žil
Doba nošení kompresních punčoch po operaci křečových žil se může lišit v závislosti na typu operace a individuálních potřebách pacienta. Obecně platí že prvních 24 hodin po operaci, by se kompresní punčochy měly nosit nepřetržitě. První týden po operaci by se měly nosit celý den a noc (je možné si udělat menší přestávky). Další 2-6 týdnů by se měly nosit během dne a sundat na noc. Po 6 týdnech: Kompresní punčochy je možné sundat, pokud to doporučí lékař.
Může skleroterapie nefungovat?
Ano, ve vzácných případech. Například pokud existuje spodní žíla, která nefunguje správně (nekompetentně) a tlak z této žíly se převádí do povrchových žil. Tuto situaci odhalí pouze duplexní ultrazvukové vyšetření provedené před zákrokem.
Která zdravotní pojišťovna přispívá na operaci křečových žil
Všechny základní zdravotní pojišťovny v České republice by měly pokrýt náklady na léčbu křečových žil, pokud je tato léčba považována za nezbytnou. Znamená to, že pokud máte křečové žíly, které způsobují bolest nebo jiné zdravotní komplikace, vaše zdravotní pojišťovna by měla pokrýt náklady na operaci. Některé pojišťovny mohou nabízet také další příspěvky na léčbu křečových žil, například na kompresní punčochy nebo jiné pomůcky spojené s léčbou křečových žil. Pokud máte konkrétní dotazy k tomu, co je hrazeno vaší zdravotní pojišťovnou, doporučujeme se obrátit přímo na ni.
Má skleroterapie vliv na srdce?
Jen etanolová skleroterapie pro léčbu vaskulárních malformací s nízkým průtokem může způsobit katastrofické kardiopulmonální komplikace, včetně plicní embolie a plicní hypertenze, které mohou vést k selhání srdce nebo fatálním arytmiím vedoucím ke smrti.
Jsou žíly po skleroterapii stále viditelné?
Po skleroterapii by si pacienti měli všimnout, že menší pavučinky začínají mizet nebo zmizeli úplně přibližně za 3 – 4 týdny. Větším žilám, včetně křečových žil, může po skleroterapii trvat 4 – 6 měsíců, než vyblednou úplně.
Kdy je nejlepší čas na skleroterapii?
Letní měsíce mohou příznaky zhoršit kvůli zvýšenému vystavení pokožky slunci a teplu. Z toho důvodu je vhodnější naplánovat proceduru během zimních měsíců, pokud je to možné.


Nenašli jste zde odpověď na vaši otázku? Neváhejte se zeptat.


Formulář na dotazy

Na otázku vám odpoví některý z našich lékařů. Odpověď dostanete emailem a pokud se bude jednat o častěji pokládaný dotaz, otázku s odpovědí přidáme k ostatním na této stránce. Děkujeme že se ptáte.