Skleroterapie versus laserová operace křečových žil

Které řešení křečových žil nebo metliček je lepší? Rozdíl vysvětlují lékaři se specializací na tento problém.

Skleroterapie injekce do pavoučí žíly – do pavoučí žíly se vstříkne chemická kapalina (skleroterapie). Žíla se zhroutí a nakonec se uzavře. Protože již nenese krev, stává se méně viditelným pod kůží.

Skleroterapie Spider Vein Injekce

Tekuté prostředky se také používají ke kosmetickému ošetření metliček. Tyto chemické látky, nazývané sklerosanty, se vstřikují do žíly a fungují tak, že bezpečně dehydratují a uzavřou žíly.

Výhody skleroterapie injekcí do pavoučích žil

● Skleroterapie je považována za zlatý standard pro léčbu většiny pavoučích žil dolních končetin, teleangiektázie a retikulárních žil [1].

● Hlubší a silně rozvětvené nebo zkroucené pavoučí žíly mohou být účinně léčeny skleroterapeutickými injekcemi.

● Celková míra clearance pavoučích žil a spokojenost pacientů upřednostňují skleroterapii před laserovou léčbou [2,3].

● Recidiva pavoučích a retikulárních žil není po skleroterapii častá.

Nevýhody skleroterapie injekcí do pavoučích žil

● Než dojde k úplnému pročištění žíly, může být zapotřebí několik léčebných sezení, přičemž mezi jednotlivými sezeními musí být minimálně 6 týdnů.

● V průběhu času se mohou vyvinout nové pavoučí žíly.

● Pavoučí žíly se zesvětlí a stanou se méně nápadnými, ale nemusí úplně zmizet.

● Po skleroterapii se může objevit hyperpigmentace. Mohou se vyskytnout další lokální nežádoucí reakce v místě vpichu, které však obvykle vymizí v průběhu několika měsíců.

Laserové odstranění pavoučích žil – také nazývané laserová světelná terapie. Teplo z laseru rozkládá proteiny, které tvoří strukturu žilní stěny. Nakonec se žíla utěsní, takže už nevede krev. Oproti chirurgickému odstranění varixů je tato metoda méně bolestivá a následná rekonvalescence výrazně kratší.

Laserové odstranění pavoučích žil

Laserová ošetření používají silné záblesky světla ke zničení malých povrchových žilek bez jehel nebo řezů. Toto světlo je absorbováno molekulou oxyhemoglobinu v červených krvinkách a vytváří vysoké úrovně tepla, které vyvolává tepelné poškození žíly. Terapeutické lasery mohou emitovat světlo o specifické vlnové délce a frekvenci. Struktura cílové žíly, hloubka žíly a typ pokožky pacienta určují specifikace laseru. Například kratší světelné pulsy mohou selektivně ohřívat menší cévy (<2 mm), zatímco delší světelné pulsy jsou účinnější při ohřevu větších cév [4].

Výhody laserového odstranění pavoučích žil

● U pacientů, u kterých selhala skleroterapie, se doporučuje laserová/světelná léčba.

● Laserová terapie je nejúčinnější u velmi malých pavoučích žilek (průměr menší než jehla 27 nebo 30 gauge), které se nacházejí povrchově blízko povrchu kůže.

● Pacienti fobičtí z jehel a pacienti s alergií na sklerotizující prostředky mohou preferovat laser před skleroterapií.

● Laserová/světelná léčba je optimální pro pavoučí žíly lokalizované v oblasti kotníku nebo pod ní, která je při skleroterapii náchylnější k ulceraci.

Nevýhody laserového odstranění pavoučích žil

● K dosažení požadovaných výsledků může být zapotřebí více ošetření. Mezi ošetřeními musí být 4–6 týdnů.

● Větší žíly >5 mm v průměru nereagují tak dobře na laserovou léčbu.

● Dlouhotrvající hypopigmentace kůže může být důsledkem laserového ošetření. Je možné poranění nervů a popáleniny kůže.

● Pacienti uvádějí více bolesti při léčbě laserem než při léčbě skleroterapií [6].

Laserové odstranění pavoučích žil vs. skleroterapie: Co je lepší?

Při srovnávání laserového odstranění pavoučích žil se skleroterapií injekcemi bereme v úvahu následující:● Skleroterapeutické injekce umožňují komplexnější léčbu žil díky své schopnosti léčit větší žíly a žíly, které leží dále pod povrchem kůže [7].

● Skleroterapeutické injekce poskytují rychlejší řešení problémových žil, obvykle s menším počtem ošetření než laser [7].

● Skleroterapeutické injekce obvykle vyžadují pouze jedno nebo dvě léčebná sezení k úplnému vyřešení, zatímco laser obvykle vyžaduje více [7].

● Skleroterapeutické injekce jsou méně bolestivé než laserové ošetření [7].

● Skleroterapie je pro pacienty obvykle levnější než léčba laserem [8].

● Laserová léčba poskytuje nižší míru dočasné hyperpigmentace po léčbě [7].

● Laserová léčba je užitečná v případech, kdy skleroterapie nepřichází v úvahu kvůli fobii z jehly nebo alergii na sklerotizující látky [8].